Z hlediska nutné výbavy není kick box nikterak náročný sport. Alespoň v počátečních fázích si vystačíte s běžným sportovním vybavením a několika málo vychytávkami. Mnohem přínosnější je nadšení, výdrž a hlavně radost a potěšení z tohoto skvělého sportu. V zájmu bezpečnosti, ochrany zdraví a většího pohodlí však přinášíme přehled vybavení, které se vám dříve či později může hodit.
Nejzákladnější výbava
Pro úplné začátky a první návštěvy tréninků vám bohatě postačí vhodné oblečení, obuv, ručník a láhev s pitím. Na oblečení zas tak úplně nesejde, důležité je, aby bylo pohodlné a cítili jste se v něm dobře. Podobné je to i s obuví, ta by však měla být v každém případě čistá a vhodná na sport. Trenéři a provozovatelé mají ostatně na svých stránkách obvykle základní informace a pokyny co se týče vhodného obutí. A jelikož se pravděpodobně poměrně brzo zapotíte, nezbytnou součástí vaší první výbavy by měl být taky ručník a vhodná nádoba na doplňování tekutin.
Bandáže a rukavice
Úplně první speciální výbava, nad kterou byste měli uvažovat, je ochrana kloubů a zápěstí. K tomu slouží jednak bandáže, jednak rukavice. Bandáže lze pořídit v několika provedeních délky a použitého materiálu. Pro tréninkové účely je vcelku jedno jaké zvolíte, dají se bez problémů pořídit za několik stovek korun a slouží k omotání a tedy základní ochraně a fixaci kloubů, zápěstí a ploch ruky, kterými jsou vedeny údery a kryty.
Dalším stupněm ochrany a kouskem do vaší výbavy jsou rukavice. Ty se v základě dělí na pytlovky a zápasové rukavice. Pytlovky, jak už jejich název napovídá, jsou určené na tréninky s boxovacím pytlem a dalšími „neživými“ prostředky. Na výběr budete mít opět hned několik variant a jelikož tento trénink tvoří velkou část přípravy, doporučujeme zainvestovat do kvalitnějších rukavic, které vám opravdu padnou a něco vydrží.
Pro ostrý trénink se sparingpartnerem, nebo regulérní zápas se však používají malinko odlišné rukavice. Jsou trochu jinak vyrobené a za úkol mají svojí výplní ochránit soupeřovo tělo a vaše ruce. Trochu matoucí může být fakt, že se nedělí dle velikosti, ale dle váhy (a to ještě k tomu v uncích). Až na ně přijde řada a vy je budete potřebovat, dobrý trenér vám jistě poradí jaká hmotnost pro vás bude nejoptimálnější a určitě vám nechá některé vyzkoušet.
Zubní chrániče
Zatímco nějakou tu modřinu, nebo naraženou kost sneseme vcelku bez obtíží, se zuby už to tak jednoduché není. Jakmile tedy přejdete ke kontaktnímu tréninku, kde můžete jednu schytat, měli byste se co nejdříve podívat po vhodném chrániči zubů. Nebude vás stát žádné horentní sumy a vykoná dobrou službu. Na trhu jsou běžně k dostání chrániče obou pater, případně pouze horní řady zubů.
Ochrana citlivých partií
V součtu základního vybavení nemůžeme zapomenout ani na populární suspenzor. Údery pod pás jsou sice zakázány i v kick boxu, ale jeden nikdy neví. V zápalu boje se může přihodit leccos a v tomto případě se rozhodně vyplatí být chráněný. Základní model navíc pořídíte opět za pár stokorun, takže neváhejte a tenhle kousek si také pořiďte.
Doufáme, že se Vám článek líbil a budu se na Vás těšit na osobním či skupinovém tréninku Kickboxu.
Váš Votchel.cz